Okénko do historie ochotnického divadla ve Višňovém
Ochotnické divadlo ve Višňovém zapustilo svoje kořeny již v období první republiky a protektorátu.. Z vyprávění p. Ladislava Adámka vyvíjela svoji ochotnickou činnost skupina „Orli „ – cca od roku1930. Bohužel, žádné záznamy se v kronice obce nenašly . Významnou osobností kulturního života v této době byl páter Řezníček, který byl organizátorem všech divadel a také velkým muzikantem. Divadelní činnost v této době vyvíjel také spolek „Sokol“ a „Osvětová beseda „ . Zmínky z činností těchto spolků se v kronice již vyskytují, ale velmi málo. Dle dochovaných záznamů sehrál spolek Sokol v roce 1950 historickou hru Jana Vrchlického „Noc na Karlštejně“. Rovněž téhož roku se předvedl i spolek Beseda veselou hrou se zpěvy a tanci, podle motivu z novely V.Hálka „Muzikantská Liduška“ .Až do roku 1980 nebyly v kronice nalezeny další zmínky z činností uvedených ochotnických spolků. Dle doložené fotodokumentace a přímé účasti ještě žijících ochotníků , byla sehraná cca v roce 1963 Osvětovou besedou divadelní hra V.Martínka a M.Hrynšta pod názvem „Země duní „.To bylo již pod vedením manželů Jandových, kteří byli silnou pákou kulturního života při Osvětové besedě v této době. V roce 1966 bylo sehráno velmi úspěšné drama „ Kamenný řád „, které se hrálo v širokém okolí naší obce. V roce 1981, na samém závěru roku vznikl „Sdružený klub pracujících „ ( dále jen SKP ) jako nově vzniklé zařízení tehdy Místního národního výboru ( MNV ) Osvětová beseda byla zrušena. V kronice již nezaznamenává žádnou činnost.
V roce 1982 nastudoval ochotnický kroužek při Sdruženém klubu pracujících několik velmi úspěšných divadelních her , jako např. veselohru Dragutina Dobricanina , v překladu Jaroslava Urbana „ Společný byt“.V roce 1983 zaznamenala velký úspěch divadelní hra Františka Frýda „Kořeny ve větu“. V dalším roce hra „Nepožádáš o manželku bližního svého „. V roce 1986 drama Františka Sokola – Tůmy „ Gorali „ Ochotnický divadelní kroužek nastudoval také několik estrádních pořadů, scének i písniček. V roce 1989 Sdružený klub pracujícíh zaniká. Jeho zánikem končí činnost i ochotnický kroužek ve Višňovém. Do divadelního nebe odešli i oba protagonisté . Toto je krátká historie a malá tečka za ochotnickými divadelními spolky naší obce .
Je škoda, že není tato bohatá kulturní činnost v kronikách vedena. Jsem přesvědčena, že někdo z nadšenců tyto paměti vedl a má je doma uložené. Žádáme proto všechny občany, aby nám zapůjčili fotodokumentaci a poskytli i ostatní materiály, týkající se činností ochotnických divadelních spolků ve Višňovém. Zpracujeme je do kroniky obce. Věřím i v to, že kroniky jednotlivých spolků jsou u někoho uložené. Pomozte nám je nalézt , abychom mohli přenechat tuto bohatou kulturní tradici dalším generacím. Vzbudit ve všech hrdost, že naše mámy, otcové či dědové dokázali rozdávat lidem radost .
Děkujeme Vám.
Ostatní foto z posledního představení zde