Oficiální webová prezentace Višňového na jižní Moravě
Všichni, co fandíte višňovskému „Zámeckému jerlínu“.
Obracíme se na Vás se žádostí o zaslání nejen Vašeho hlasu, ale hlasů členů Vašich rodin, přátel, spolupracovníků pro náš „Zámecký jerlín“. Tento strom jsme přihlásili do letošní soutěže Strom roku 2024. Porotou byl nominován mezi 10 stromů z celé republiky.
Vaším hlasováním může „Zámecký jerlín“ uspět v konkurenci ostatních stromů. Soutěž jako taková přináší nejen stromu, ale i obci a regionu významnou prestiž.
Předem Vám velmi děkujeme za podporu a odeslání svého hlasu pro strom číslo 6 „Zámecký jerlín“

Okénko do historie ochotnického divadla ve Višňovém

 Ochotnické divadlo ve Višňovém zapustilo svoje kořeny již v období  první republiky a protektorátu.. Z vyprávění p. Ladislava Adámka  vyvíjela svoji ochotnickou činnost skupina „Orli „ – cca od roku1930.  Bohužel, žádné záznamy se v kronice obce nenašly . Významnou osobností kulturního života v této době byl páter Řezníček,  který byl organizátorem všech divadel a také velkým  muzikantem. Divadelní činnost  v této době vyvíjel také spolek „Sokol“ a  „Osvětová beseda „ . Zmínky z činností  těchto spolků se  v kronice již  vyskytují, ale velmi málo. Dle dochovaných záznamů sehrál spolek Sokol v roce 1950 historickou hru  Jana Vrchlického „Noc na Karlštejně“. Rovněž téhož roku se předvedl i spolek Beseda veselou hrou se zpěvy a tanci,  podle motivu z novely V.Hálka  „Muzikantská Liduška .Až do roku 1980 nebyly v kronice nalezeny další zmínky z činností uvedených ochotnických spolků. Dle doložené fotodokumentace  a přímé účasti ještě žijících ochotníků , byla sehraná cca v roce 1963  Osvětovou besedou divadelní hra V.Martínka a M.Hrynšta  pod názvem „Země duní „.To bylo již pod vedením manželů Jandových, kteří byli silnou pákou kulturního života při Osvětové besedě v  této době. V roce 1966  bylo sehráno velmi úspěšné drama „ Kamenný řád „, které se hrálo v širokém okolí naší obce. V roce 1981, na samém závěru  roku vznikl  „Sdružený klub pracujících „ ( dále jen SKP ) jako nově vzniklé zařízení tehdy  Místního  národního výboru ( MNV )  Osvětová  beseda  byla zrušena. V kronice již nezaznamenává žádnou činnost.

V roce 1982 nastudoval  ochotnický kroužek  při Sdruženém klubu  pracujících  několik  velmi úspěšných divadelních her , jako např. veselohru  Dragutina   Dobricanina ,  v překladu  Jaroslava  Urbana   „ Společný byt“.V roce 1983 zaznamenala velký úspěch divadelní hra Františka Frýda „Kořeny ve větu“. V dalším roce   hra „Nepožádáš o manželku bližního svého „. V roce 1986 drama Františka SokolaTůmy „ Gorali „  Ochotnický divadelní kroužek nastudoval také několik estrádních pořadů, scének i  písniček. V roce 1989 Sdružený klub pracujícíh zaniká. Jeho zánikem končí  činnost i ochotnický kroužek ve Višňovém. Do divadelního nebe odešli i oba protagonisté . Toto je krátká historie a malá tečka  za ochotnickými divadelními spolky  naší obce .

Je škoda, že není tato bohatá kulturní činnost  v kronikách vedena. Jsem přesvědčena, že někdo z nadšenců  tyto paměti vedl a má je  doma uložené. Žádáme proto všechny občany,  aby nám  zapůjčili  fotodokumentaci a poskytli i ostatní materiály, týkající se činností ochotnických divadelních spolků ve Višňovém.   Zpracujeme je do  kroniky obce. Věřím i v to,  že kroniky  jednotlivých  spolků  jsou  u  někoho  uložené.  Pomozte  nám  je  nalézt , abychom mohli  přenechat tuto bohatou kulturní tradici dalším generacím. Vzbudit ve všech hrdost, že naše mámy, otcové či dědové  dokázali rozdávat lidem radost .

Děkujeme Vám.

 

Ostatní foto z posledního představení zde

Kontakt

Městys Višňové

www.visnove.cz

info(at)visnove.cz

tel.: 515339130

starosta:

+420 602 640 403

místostarosta:

+420 736 531 841

všechny kontakty zde