Oficiální webová prezentace Višňového na jižní Moravě

Parametry a značení trasy

Délka:

165 kilometrů

Profil:

Nejdelší z regionálních vinařských stezek prochází rovinami centrálního Znojemska, koření cyklistiky v podobě kopečků a terénních úseků nabízí severní úseky stezky v okolí Hostěradic a Moravského Krumlova

Povrchy:

80 % tvoří silnice 3. třídy, 20% zpevněné nebo travnaté polní cesty či cyklostezky

Max. převýšení:

150 m

Sjízdnost:

Většina trasy je sjízdná po celý rok, travnaté a nezpevněné cesty jsou za mokra přístupné pouze horském kole

Značení:

Žlutá tabulka s kolem a zeleným logem stylizovaného sklepního žudra

Nádraží na trase:

Znojmo, Hrušovany, Šanov, Moravský Krumlov

Charakteristika trasy

Nejdelší vinařská stezka spojuje pětapadesát vinařských obcí. V rozlehlé oblasti, které dominují aromatická bílá vína, si na své přijde skutečně každý. Vyznavači rovných silničních úseků a pohodových cest mezi poli a vinicemi ocení severní část stezky a oblast kolem řeky Dyje. Milovníci náročnějších terénů si nejlépe vychutnají národní park Podyjí a lesní partie severně od Znojma. Milovníkům vína, lidové architektury a tajemných sklepních labyrintů doporučujeme návštěvu obcí jižně od Znojma. Nejvýznamnější vinařské lokality v obcích Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice, Šatov, Chvalovice, Vrbovec a Jaroslavice nabízí skvělá vína i jedinečnou atmosféru sklepních uliček.

Popis trasy

I když Moravský Krumlov si většina z nás spojuje spíše s chátrajícím zámkem a Slovanskou epopejí Alfonse Muchy než s vínem, Znojemská vinařská stezka začíná právě tady. Severní část stezky vede většinou po klidných silnicích, nejvýznamnější vinařskou obcí této části podoblasti jsou Olbramovice. Malovaný sklepní komplex, vinařské experimenty, stylové ubytování i výbornou domácí kuchyni nabízí Markovy vinné sklepy. Nedaleké rodinné vinařství Matoušovi sází spíše na tradici a domácí atmosféru vinařských i ubytovacích služeb.

 

Na své další pouti střídá stezka silnici s atraktivními  terénními úseky, zajímavou zastávkou je město Miroslav se zámkem a židovským hřbitovem. S blížícím se Znojmem přibývají vinice a známá vinařská střediska. Malebné Višňové, které je velkou zahradou se zámkem, cyklopenzionem a nabídkou ochutnávek vína, Horní Dunajovice se šikmou kostelní věží a prvotřídní vinařskými tratěmi a Prosiměřice s rozsáhlými chodbami Křížového sklepa, který zde vybudovali v polovině 18. století jezuité. V Prosiměřicích se trasa stezky rozdvojuje, východní větev směřuje přes Prace, Lechovice, Božice a Hrušovany do Hrabětic, aby se v lesíku za obcí napojila na páteřní Moravskou vinnou stezku.

Jihozápadní větev se vydává ke kamenným zdím královského města Znojma s nepřebernou nabídkou turistických a vinařských zajímavostí. Doporučuji  návštěvu Cyklistického informačního centra  v Radniční věži, které poskytuje kompletní informační i technický servis pro cyklisty. Ze Znojma směrem na jih vstoupí stezka do národního parku Podyjí. V souběhu s Greenways Praha – Vídeň kopíruje meandry řeky Dyje a sleduje romantickou přírodní scenérii parku.

 

Nenechte si ujít návštěvu ochutnávkového stánku společnosti Znovín na úpatí proslulé vinice Šobes a prohlídku sklepní kolonie a ojedinělého kostela sv. Wolfganga v blízkých Hnanicích. Před Šatovem, kde trasa Znojemské vinařské stezky končí, využijte propojenosti vinařských stezek a výlet zakončete krátkým úsekem Moravské vinné stezky do obce. Její větší část je památkově chráněnou zónou venkovské architektury a mezi sklepní stavby zdejší kolonie patří i ojedinělé podzemí Malovaného sklepa.

Mapa:

zdroj: www.stezky.cz

 

Kontakt

Městys Višňové

www.visnove.cz

info(at)visnove.cz

tel.: 515339130

starosta:

+420 602 640 403

místostarosta:

+420 736 531 841

všechny kontakty zde