Oficiální webová prezentace Višňového na jižní Moravě

Prokázání totožnosti a státního občanství

Voličem je státní občan ČR, který alespoň druhý den voleb dovrší 18 let a má v obci trvalý pobyt a také občan jiného členského státu EU, který kromě podmínky věku 18 let má v obci trvalý nebo registrovaný přechodný pobyt a požádal o zápis do dodatku ke stálému seznamu voličů. Volič musí ve volební místnosti prokázat svou totožnost a státní občanství ČR platným občanským průkazem nebo platným cestovním pasem ČR. Občan jiného členského státu EU musí prokázat svou totožnost a státní občanství průkazem o povolení k trvalému pobytu nebo potvrzením o přechodném pobytu, příp. osvědčením o registraci. O nahlášení do dodatku ke stálému seznamu voličů může volič (občan jiného členského státu EU) požádat nejpozději do 21.9. do 16:00 hod. na evidenci obyvatel na Úřadě městyse Višňové. Neprokáže-li volič svou totožnost a státní občanství potřebnými doklady, nebude mu hlasování umožněno. Hlasování na voličský průkaz zákon u voleb do zastupitelstev obcí neumožňuje.

Úprava hlasovacího lístku a způsob hlasování

Po obdržení úřední obálky, případně hlasovacího lístku, vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacího lístku, kde může hlasovací lístek upravit jedním z uvedených způsobů:

1. Označit křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce před názvem volební strany pouze jednu volební stranu. Tím je dán hlas kandidátům této volební strany v pořadí dle hlasovacího lístku v počtu, kolik činí počet členů zastupitelstva městyse, který má být v obci volen, tj. v případě Višňové až 11 kandidátům této strany. Pokud by byla označena tímto způsobem více než jedna volební strana, byl by takto označený hlasovací lístek neplatný.

2. Označit v rámečcích před jmény kandidátů křížkem toho kandidáta, pro kterého hlasuje, a to z kterékoliv volební strany, nejvýše však tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva městyse má být zvoleno. Př.: Ve Višňové se volí 11 kandidátů, volič může tímto způsobem označit nejvíce 11 jednotlivých kandidátů z různých volebních stran. Pokud by bylo tímto způsobem označeno více kandidátů, byl by takto označený hlasovací lístek neplatný.

3. Kromě toho lze oba výše uvedené způsoby kombinovat. Lze označit křížkem jednu volební stranu a dále v rámečku před jménem kandidáta další jednotlivé kandidáty z ostatních volebních stran. V tomto případě je dán hlas jednotlivě označeným kandidátům a z označené volební strany je dán hlas podle pořadí na hlasovacím lístku pouze tolika kandidátům, kolik zbývá do počtu volených členů zastupitelstva městyse. Př.: Ve Višňové se volí 11 členů zastupitelstva, volič označí křížkem jednu volební stranu a kromě toho dále jednotlivě 6 kandidátů z dalších volebních stran. Hlas se následně započítá přednostně šesti jednotlivě označeným kandidátům a dále kandidátům z označené volební strany na prvních 5 místech. Pokud by byla tímto způsobem označena více než jedna volební strana nebo více kandidátů, než je stanovený počet členů zastupitelstva, byl by takto označený hlas. lístek neplatný.

Po úpravě vloží volič hlasovací lístek do šedé úřední obálky označené kulatým razítkem Úřadu městyse Višňové, poté vloží volič tuto úřední obálku před okrskovou volební komisí do volební schránky.

Hlasování do přenosné volební schránky

Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních důvodů Úřad městyse Višňové na tel. č. 515 339 016 a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost.

Hlasování v nemocnici či jiném sociálním zařízení

Při volbách do zastupitelstev obcí volební zákon nepřipouští možnost nahlášení do tzv. zvláštního seznamu voličů z důvodu hospitalizace či pobytu v sociálním či obdobném zařízení. Z toho důvodu nebude voliči, který se nachází v nemocnici, sociálním či obdobném zařízení, které se nachází mimo katastr Višňové umožněno hlasování do přenosné volební schránky.

Kontakt

Městys Višňové

www.visnove.cz

info(at)visnove.cz

tel.: 515339130

starosta:

+420 602 640 403

místostarosta:

+420 736 531 841

všechny kontakty zde