Oficiální webová prezentace Višňového na jižní Moravě

Archiv pro měsíc: Srpen 2014

V minulých dnech byla dokončena výměna oplocení kurtu.

2014-08-26 13.03.09

Ještě před začátkem školního roku bude znovu obnoveno zábradlí oddělující prostor dětského hřiště před školou od komunikace točny.

2014-08-26 13.02.01

V neděli 24. 8. čtvrt hodiny před jednou nás ve Višňovém zaskočilo krupobití.

DSC_0928

Na základě pozvání členů divadelního spolku Návrat se uskutečnila víkendová návštěva členů divadelního spolku českých krajanů při České besedě v Daruvaru.

Toto vřelé a velmi přátelské setkání, které započalo v 80. letech minulého století a které nezpřetrhaly ani události roku 1989 u nás, ani válka v Chorvatsku v průběhu 1992 až 1995.

Krajané přijeli v pátek 22. 8. Ještě týž den vystupovali ve višňovském kinosále divadelní hrou Karla Čapka s názvem Velká doktorská pohádka. Po pohádce vystoupil i folklórní soubor mladých tanečníků Holubička.

V rámci sobotního programu navštívili naši krajané základní školu, zámek s parkem, místní kostel, seznámili se i s vinařstvími ve Višňovém a Horních Dunajovicích. Na večer byla připravena zábava se skupinou Sonex v sále Restaurace U Brázdů.

Nedělní dopoledne, jehož program byl vyplněn setkáním s posezením ve Dvoře, přinášelo již atmosféru loučení s pozváním do chorvatského Daruvaru. Po nedělním obědě vyrazil chorvatský autobus s divadelníky směrem ke Slavonii.

IMG_8139 - uveřČeskou besedu Daruvar založila 14. července 1907 skupina uvědomělých krajanů, kteří se chtěli scházet, číst české knihy, hrát divadla a pomáhat chudým rodinám. Dnes po více než sto letech, je nejpočetnější a jeden z nejstarších krajanských spolků v Chorvatsku.

Jako složky České besedy Daruvar působí knihovna Franty Buriana, dvě divadelní skupiny, folklorní soubor Holubička s kapelou, ženský pěvecký sbor a Rádio klub Jan Hus. Všechny tyto skupiny usilují o co nejvyšší kvalitu amatérské práce a dosahují výborných výsledků.

Knihovna Franty Buriana nese jméno svého dlouholetého knihovníka, významného krajanského pracovníka, organizátora a spisovatele. Je to místo, kam krajané rádi zavítají buďto pro knihu, pro nahrávku českého filmu, na přednášku nebo jen tak na besedu. Je v ní přes 10 tisíc darovaných českých knih.

Folklorní soubor Holubička, se od svého založení v roce 1985 stal reprezentačním souborem celé české menšiny v Chorvatsku. Název Holubička dostala skupina podle názvu krásné bílé mašle, která zdobí dívčí čepce a které byli součásti tehdejších krojů souboru.

V repertoáru Holubičky jsou lidové tance z mnoha oblasti Čech, Moravy a Slovenska. Kromě toho pěstuje také folklór nejzajímavějších chorvatských oblasti.

Holubička vystupovala nejen v Chorvatsku ale také i v zahraničí (Česká Republika, Slovensko, Rakousko, Itálie). Zvlášť jsme hrdí na naše vystoupení v Paláci národů OSN v Ženevě (Švýcarsko).

Česká beseda Daruvar už v roce 1925 organizovala první české Dožínky v Chorvatsku a od té doby byla jejich organizátorkou 18krát.

Také divadelní sekce navazuje na dlouholetou tradici – divadlo se v Daruvaru hrálo již deset let před založením spolku. Nyní existují dvě divadelní skupiny, obě se už zúčastnily státní přehlídky amatérského divadla v Chorvatsku. Jsou vítanými hosty jak u sousedních Besed, tak u spřátelených spolků v České republice.

Už deset let působí při Besedě početný ženský pěvecký sbor. Zpívá nejen lidové české, chorvatské i slovenské písně, dokonce čtyřhlasně. Patří k nejkvalitnějším krajanským sborům.

Zvláštností Besedy je Radioklub Jan Hus, který patří k nejúspěšnějším klubům nejen na úrovni Chorvatska, ale i ve světě. Besedě, a také Svazu, poskytuje potřebné technické zázemí při větších kulturních akcích.

Za zmínku určitě stojí, že Česká beseda Daruvar byla ve dvacátých letech minulého století u kolébky nejen české základní a mateřské školy, ale i mnohých krajanských spolků v okolí Daruvaru. Navíc si Česká beseda před druhou světovou válkou postavila krásný Český národní dům, který se pořád upravuje. Neustále se v něm scházejí členové České besedy a konají různé kulturní programy. Rádi do něj zavítají a užívají jeho prostor všichni obyvatelé Daruvaru.

 Ještě něco o celovečerním programu, bude to ukázka z naší dlouholeté bohaté činnosti…

Nevíme přesně, jaké tance naší předkové tančili ani jaké kroje nosili. Tance souboru Holubička které uvidíte, jsou výsledkem spolupráce souboru a jeho vedoucích Željky Zadrové a Tomislava Doležala s choreografkami z Čech (L. Homolová, E. Zetová, M. Brtník, M. Bušová, M. Brtník ml.) stejně tak jako stylizované kroje ze středních a jižních Čech. Zato písně v podání našich zpěvaček se v našich vesnicích zpívaly před sty i více lety. Miroslav Císař a náš kapelník Jaroslav Klubíčko jich už sesbírali na tři zpěvníčky a bylo natočeno i CD.

Pro Vás jsme připravili také divadelní hru Velká doktorská pohádka, Karla Čapka v režií skupiny Sebránka.

plakát daruvar

Kontakt

Městys Višňové

www.visnove.cz

info@visnove.cz

tel.: 515339130

starosta:

+420 602 640 403

místostarosta:

+420 736 531 841

všechny kontakty zde